تبلیغات
« ستاد سراوان » - آنچه رهبری در خشت خام می بینند
تاریخ : چهارشنبه 26 شهریور 1393
 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب روز گذشته پشت پرده دعوت های مکرر آمریکا برای همکاری با ایران در مبارزه با داعش را بیان کردند. ایشان ۳ کد در این باره مطرح کردند. ابتدا درخواست سفیر آمریکا در عراق، دومین کد، درخواست جان کری وزیر خارجه آمریکا از جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و سومین کد هم مروبط به درخواست وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریکا از عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران بوده است.

این بیان صریح رهبر انقلاب نشان داد ماجرای دعوت از ایران صورت گرفته است اما این ایران است که به این دعوت روی خوش نشان نداد و با آن مخالفت کرد. اما چرا ایران از حضور در ائتلاف آمریکایی علیه داعش خودداری میکند؟

جواب این سوال را می توان در یک استراتژی هوشمندانه رهبر انقلاب نسبت به تحولات منطقه جستجو کرد. در سال ۸۰ نیز تلاش ها و تمایلاتی در داخل کشور برای حضور ایران در نبرد علیه طالبان مطرح شد و عده ای حضور ایران در ائتلاف به رهبری آمریکا را مطرح و تقویت می کردند. در این میان اما رهبر انقلاب قاطعانه وارد شدند و با این مشارکت نظامی مخالفت کردند.
رهبر انقلاب در تاریخ ۱۳۸۰/۰۷/۰۴ در دیدار خانواده‌های شهدای نیروهای مسلح‌ در این باره فرمودند:

«ما دولت امریکا را در مبارزه با تروریسم، صادق نمیدانیم. آنها صداقت ندارند و راست نمی گویند؛ اهداف دیگری دارند. ما امریکا را برای هدایتِ حرکتِ جهانی علیه تروریسم، صالح نمیدانیم. دست امریکا به همه جنایاتی که رژیم صهیونیست در این چند سال انجام داده، آلوده است و در این روزها هم با کمال قساوت و وحشیگری، جنایات خود را دنبال میکند. همه بدانند - مسؤولان کشور ما در مجالس خصوصی و در دیدارها همین مطلب را گفته‌اند، بنده هم برای افکار عمومی ملت ایران و دنیا آن را تکرار میکنم - که ایران اسلامی در هیچ حرکتی که رهبری آن با امریکا باشد، شرکت نخواهد کرد. البته مبارزه با تروریسم و ناامنی فضای زندگی انسانها، یک مبارزه واجب و لازم و یک جهاد است.

هر کس بتواند در این مبارزه شرکت کند، باید این کار را بکند؛ منتها این یک حرکت جهانی است و باید رهبرىِ صالحی داشته باشد. مسؤولان ما در این چند روز تکرار کردند که ما در قالب سازمان ملل حاضریم به این حرکت کمک کنیم و با آن همراه شویم. من عرض میکنم: بله؛ سازمان ملل خوب است؛ منتها یک شرط دارد و آن، این است که سازمان ملل زیر نفوذ امریکا و دیگر قدرتهای بزرگ قرار نگیرد؛ والّا اگر قرار باشد سازمان ملل - چه شورای امنیت و چه بخشهای دیگر آن - زیر نفوذ آنها قرار گیرد، نمیشود به آن اعتماد کرد. ما در گذشته تجربه خوبی در این مورد نداشته‌ایم.»

اکنون سال ها پس از این موضع رهبری، مشخص می شود این تصمیم جمهوری اسلامی ایران تا چه اندازه هوشمندانه و دقیق بوده است. درباره این اقدام دلایل زیادی وجود دارد. یکی از دلایل عدم حضور ایران در ائتلاف آمریکا علیه طالبان، توجه رهبری نظام به خواستگاه شکل گیری طالبان هم در حوزه تئوریک و هم در حوزه سیاسی بود. طالبان اگرچه خواستگاهی سیاسی داشت اما بر اساس مطالبات اسلام خواهانه شکل گرفت. عدم حضور ایران در جنگ علیه طالبان ۲ نتیجه ویزه برای ایران داشت:

اول اینکه ایران علیرغم آنکه با دیدگاه های طالبان به شدت مخالف بود اما جنگ با طالبان زیر پرچم آمریکا را یک آدرس اشتباه به مردم مسلمان منطقه می دانست. چراکه بر اساس اعتقاد جمهوری اسلامی، آمریکا دشمن بزرگ است و همکاری با آمرکیا علیه یک گروه دیگر که خطر کمتری از آمریکا دارد و اتفاقا مدعی ماهیت دینی و اسلامی نیز هست؛ هرگز به صلاح نخواهد بود. نتیجه مهم دیگر این اقدام رهبر انقلاب، این بود که طالبان که دست ساخته سرویس های امنیتی بیگانه و سعودی بود، نتوانست قدرت خود را برای تمرکز بر ایران و تشیع متمرکز کند.

اکنون درباره داعش نیز همین ماجرا صادق است. جمهوری اسلامی ایران صراحتا اعلام کرده است که تحت نام آمریکا و در ائتلاف آمریکا علیه داعش شرکت نخواهد کرد. ایران طی چند سال اخیر به صورت غیر مستقیم با داعش جنگیده است اما حضور در قالب ائتلاف آمریکا علیه داعش یک آدرس انحرافی و اشتباه را می دهد. ایران معتقد است دست امریکا به جنایت های داعش آلوده است و حضور در این ائتلاف میتواند جنایت های آمریکا در بوجود آوردن و تقویت این تروریست ها را تحت الشعاع قرار دهد.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب