تبلیغات
« ستاد سراوان » - نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی:


نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی هفته گذشته در استان سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت مأموران نیروی انتظامی شد، گفت: پس از وقوع این حادثه، دولت پیگیری ها و اقدامات لازم را از طریق وزارت امور خارجه و وزارت کشور انجام داده اما متأسفانه دولت پاکستان کنترل لازم بر مرزهای کشورش را نداشته و با مشکلات داخلی فراوانی روبروست. 
هدایت الله میرمرادزهی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دولت(پاد) گفت: این که عده ای بخواهند دیپلماسی دولت را زیر سوال ببرند و بگویند که دولت هیچ کاری نکرده، منصفانه نیست، دولت تمام تلاش خود را می کند اما وقتی کشوری مثل پاکستان نمی تواند امنیت کشورش را برقرار کند و پاسخگو نیست این گونه مشکلات پیش می آید. 
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان این که مشکل حوادث تروریستی از چند جنبه قابل بررسی است که یکی از آنها مربوط به دیپلماسی است، افزود: یکی از راهکارها این است که در شهرهای مختلف مرزی گذرگاه احداث شود تا رفت و آمدها از طریق گذرگاه و با ارائه روادید انجام شده و نظارت بیشتری صورت گیرد و تجارت مرزی نیز رونق گیرد. 
وی ادامه داد: مساله بعدی این است که اگر از جانب کشور همسایه ای مثل پاکستان مشکلی پیش می آید، با توجه به این که نیروهای شهرستان و استانی ما نمی توانند بدون مجوز به خاک کشور همسایه ورود پیدا کنند، این مساله از طریق دیپلماسی و وزارت امور خارجه پیگیری شده و قبلا مذاکرات و ملاقاتهایی از سوی مقامات دو کشور در این زمینه انجام شده است اما متأسفانه وضعیت کشور پاکستان به گونه ای است که کسی جوابگو نیست و آنها مشکلات زیادی در کشور خودشان دارند. باید یک پروتکل امنیتی بین دو کشور ایران و پاکستان امضاء شود و مناطق مرزی، امن قلمداد شده و در این مناطق، تجارت آزاد شکل بگیرد. 
میرمرادزهی تأکید کرد: این که عده ای بخواهند دیپلماسی دولت را زیر سوال ببرند و بگویند که دولت هیچ کاری نکرده، منصفانه نیست، دولت تمام تلاش خود را می کند اما وقتی کشوری مثل پاکستان نمی تواند امنیت کشورش را برقرار کند و پاسخگو نیست این گونه مشکلات پیش می آید. 
وی افزود: باید مسئولان مرتبط دو کشور با یکدیگر جلساتی را بگذارند و راهکارهای مشترکی که به نفع امنیت هر دو کشور باشد را عملیاتی کنند و تجارت در شهرهای مرزی را گسترش بدهند. 
به گزارش پاد، ترور مرزداران کشورمان در شهرستان سراوان در هفته گذشته، بهانه ای برای زیرسوال بردن دستگاه دیپلماسی دولت شد، این در حالی است که وقوع چنین حوادثی در دولتهای پیشین نیز سابقه داشته اما هیچگاه منتقدان دولت از آن سوء استفاده نکرده و دستگاه دیپلماسی کشور را تحت فشار قرار نداده اند. 
 

آخرین مطالب
آرشیو مطالب