تبلیغات
« ستاد سراوان » - جنگ با داعش را با ایران هماهنگ نمی‌کنیمژنرال "جان آلن" گفت که معتقد است مبارزه آمریکا علیه داعش شتاب این گروه را گرفته ولی هشدار داد مبارزه برای متوقف کردن ایدئولوژی این گروه ممکن است سالها طول بکشد.

"آلن" در مصاحبه به اشپیگل برای اینکه از بکار بردن واژه "دولت اسلامی عراق و شام" اجتناب کند، از لفظ عربی داعش برای خطاب قرار دادن این گروه استفاده کرد. 

آلن گفت: این دوران سخت است. عوامل بی‌ثباتی که در مقابله با داعش با آن مواجه هستیم، در منطقه بسیار فراوان است. این تنها در رابطه با داعش، عراق یا سوریه نیست. جریانات پنهانی زیادی نظیر مشکلات اجتماعی، اقتصادی و چالشهای حکمرانی وجود دارند که  فرصتهایی را برای ظهور افراط گرایی ایجاد می‌کنند. بنابراین اگرچه همه ما مایلیم داعش را یک تهدید فوری بدانیم، به طور گسترده تر علاقه مندیم بر عواملی که این مشکلات را ایجاد می‌کنند، تاکید کنیم. 
آلن افزود: ما می‌خواهیم پناهگاه امن داعش را در عراق یا سوریه بگیریم تا مانع سازماندهی تهدیدهای آن علیه این دو کشور شویم. نابودی داعش نیازمند یک سرمایه گذاری، منابع و زمان زیاد است. شکست دادن، برچیدن و تضعیف داعش و نهایتا نابود کردن آن یک هدف بلندمدت است. این مهم است که بدانیم آنچه که ما به عنوان ائتلاف انجام میدهیم بزرگتر و گسترده تر از یک نقش نظامی صرف است. نقش نظامی در حال حاضر آشکارتر است و بیشتر جلب توجه می‌کند. ما پنج هدف داریم که در پایان به تضعیف و شکست داعش منجر خواهد شد: حمایت نظامی از شرکا، جلوگیری از پیوستن نیروهای خارجی به این گروه، جلوگیری از سرمایه های داعش، پرداختن به بحرانهای بشری در منطقه و نشان دادن ماهیت واقعی داعش.

آلن در ادامه گفت: این بسیار مهم است که منابع مالی داعش را محدود و امتیاز عملیاتی که منابع مالی را که این گروه باید صرف کند، کاهش دهیم. چه به صورت حقوق یا پول خرید تجهیزات، سوخت یا ساخت تاسیسات. وقتی می‌خواهید همانند یک دولت عمل کنید باید صورتحسابها را همانند یک دولت بپردازید. پرداخت حقوق برای این گروه دشوار شده است. به عناصر تجارت نفت آنها حمله شده و توان آنها برای درآمدزایی از فروش نفت کاهش یافته است. مبارزه ما برای محدود کردن دیگر فعالیتهای پولساز این گروه مثل آدم‌ربایی، قاچاق انسان و فروش آثار باستانی سوریه موثر بوده است.

آلن درباره احتمال حمله زمینی گفت: این حمله هر زمان که آمادگی آن باشد اعلام خواهد شد. برنامه آموزش و تجهیز با هدف توانمند ساختن نیروهای امنیتی عراق برای مقابله با داعش در زمان مقرر انجام می‌شود. مبارزه هوایی برای اینست که جلوی شتاب آنها را بگیریم و از نیروهای عراقی حمایت کنیم. نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگای کردستان توانسته اند محاصره بیجی را بشکنند و داعش را از سد موصل دور کنند، حمله آنها را به سد حدیثه را دفع کنند و روستای آمرلی را آزاد کنند. همزمان با ادامه روند آموزش، مبارزه بلندمدت نیز در جریان خواهد بود. از این واحدهای آموزش دیده برای پس گرفتن مراکز جمعیتی بزرگ و نهایتا بیرون راندن داعش از عراق استفاده خواهد شد. 

آلن درباره سوریه نیز ادعاهایی را مطرح کرد و گفت: اسد یک تهدید برای منطقه است. آنچه که وی در قبال سوریه انجام داده عامل محرک ظهور داعش و جبهه النصره بود. بنابراین اگرچه داعش تهدید خود را علیه منافع آمریکا دارد، راه حل سیاسی در دمشق و در نهایت برکناری اسد و خاندانش یک تحول مهم برای منطقه خواهد بود. این امر می‌تواند به ما کمک کند که به شرایط باثبات تری در سوریه بازگردیم. 

آلن در خصوص هماهنگی این جنگ با ایران نیز گفت: هرگز. ما(جنگ را) با ایران هماهنگ نمی‌کنیم و تلاشهای ائتلاف علیه داعش را با هماهنگ نمی‌کنیم. 

ژنرال جان آلن 61 ساله از ماه سپتامبر فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف علیه داعش است. وی پیشتر به مدت سه سال جانشین فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق بود.

انتهای پیام/


آخرین مطالب
آرشیو مطالب