تبلیغات
« ستاد سراوان » - منبع تأمین دو میلیارد دلار دارایی داعش کجاست/ هر داعشی ماهانه چقدر درآمد دارد؟


  

دایش در مقایسه با گروه تروریستی القاعده ، که تنها به خاطر حمایت اهدا کنندگان مالی حامیان خود ، سرپا مانده است ،  از استراتژی‌های مختلف مالی برخوردار است ، که از طریق آن می‌تواند بر یک جریان مالی معتمد تکیه کند تا منابع مالی خارجی آسیب‌پذیر ... با این حال ، این استراتژی استقلال طلبی داعش به لحاظ مالی ، جریان پایدار منابع مالی از سوی حامیان مالی فردی را رد نمی‌کند ، به خصوص از سوی کویت، که میلیون‌ها دلار به سازمان‌های افراطی در سوریه در سال 2012-2013 اهدا کرده است . 


واقعیت امر این است که این جریان پول اهدایی به تازگی کاهش چشمگیری یافته است . امروز اطلاعات قابل اعتمادی دال بر کمک دولت‌های کویت ، قطر ، امارات متحده عربی و عربستان سعودی مبنی بر حمایت مالی به داعش وجود ندارد . بنابراین جریان وجوه نقدی از خارج از کشور (به داعش) ، نقش مهمی در حمایت از فعالیت این سازمان تروریستی ندارد .

گروه تکفیری داعش تنها یک سازمان تروریستی ثروتمند در تاریخ اخیر جنبش‌های تروریستی محسوب نمی‌شود ، بلکه یک شرکت مالی است که در روشی مشابه با سازمان‌های مافیا مدیریت می‌شود . این گروه تکفیری در قاچاق ، اخاذی ، سرقت ، آدم‌ربایی و فروش زنان به بردگی (به شیوخ عرب ) فعالیت دارد . 


به راستی منابع مالی داعش که در حال حاضر حدود 2 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، از کجا تامین می شود ؟ 
منابع تامین مالی داعش متفاوت می‌باشند . اولین و مهمترین منبع، قاچاق نفت از میدان‌های نفتی تحت اشغال داعش در سوریه و عراق است . به گزارش موسسه انرژی عراق ، داعش 30 هزار بشکه در روز از چاه‌های نفتی عراق و 50 هزار بشکه نفت از چاه‌های سوریه تولید و به فروش می‌رساند . فروش غیرقانونی نفت در بازار سیاه برای این سازمان تروریستی حدود 2 تا 4 میلیون دلار در روز درآمدزایی داشته است ، به عبارتی دیگر 100 میلیون دلار در ماه !! . نفت قاچاق از طریق جاده‌های ارتباطی هم‌مرز با ترکیه منتقل و با قیمتی نازل‌تر از بازار جهانی حدود 25 دلار برای هر بشکه (9000 بشکه در روز) فروخته می‌شود . در میان خریداران واسطه‌هایی از ترکیه ، سوریه ، کردستان دیده می‌شود . 


قاچاق نفت مسئله جدیدی در این منطقه شمرده نمی‌شود . فرآیند قاچاق در دوره صدام حسین آغاز شده است و اکنون داعش از شبکه قاچاق تاسیس شده در این منطقه نهایت استفاده را می‌برد . 

سرقت ، یک منبع ثابت از درآمد برای تروریست‌ها است . داعش با غارت منابع مالی و دارایی‌های پولی بانک مرکزی شهر موصل ، با سرمایه 429 میلیون دلاری ثروتمندترین گروه تروریستی جهان شد . برای ثبات جریان پول ، داعش روش‎های دیگری هم دارد از جمله می توان اخاذی سیستماتیک پول از بازرگانان خرد و شرکت‌های بزرگ ، به عنوان مثال ، شرکت‌های فعال در حوزه ساخت و ساز ، و حتی از نمایندگان دولت‌های محلی اشاره داشت !. داعش همچنین به وضع مالیات بر غیر مسلمانان ساکن در قلمروی خود نیز مبادرت داشته است و حتی پس از اعلام خلافت ابوبکر البغدادی ، حق گمرکی بر حمل و نقل در بخش غربی عراق نیز تصویب شده است .

بنا به گزارش سازمان‌های اطلاعاتی عراق ، آدم‌ربایی حدود 25 میلیون دلار برای خزانه‌داری داعش کمک کرده است . با وجود انکار فرانسه ، اطلاعاتی وجود دارد دال بر این که در آوریل 2014 داعش 18 میلیون دلار باج از 4 تبعه ربوده شده فرانسوی دریافت کرده است . غارت و قاچاق عتیقه جات عراق برای تروریست‌ها ، 38 میلیون دلار درآمد داشته است . داعش همچنین مقدار زیادی از سلاح‌ها و وسایل نقلیه نظامی آمریکایی را که برای ارتش عراق در موصل اختصاص داده بود ، تصاحب کرده است 


پول و امکاناتی که داعش به طور غیرقانونی تصاحب کرده است ، این گروه تروریستی را برای انجام فعالیت‌های تروریستی در سطح بسیار گسترده توانمند ساخته است، با این توانایی مالی، داعش توانسته جمعیت سرزمین‌های اشغال شده را کنترل، و برای جذب پیروان متعدد برای تحقق ایده ایجاد خلافت، داعش تاکنون 15 هزار نفر تروریست از 90 کشور جهان را در کنار خود بسیج کرده است . یکی از افراد اندونزیایی که وفاداری خود به داعش را اعلام کرده است ، علنا به این موضع اشاره داشته است که برای تقویت موقعیت خود در کشور ، به دریافت سهمی از ثروت داعش نیاز دارد . به همین دلیل است که هزینه‌های غنی‌ترین سازمان تروریستی در جهان با درآمد آن قابل مقایسه است .

ارتش داعش ، تا حد زیادی ، یک گروه از مزدوران‌ است که ماهانه 600 دلار دریافت می‌کنند. حمایت مالی در صورت مرگ هر عنصر داعش نیز متوقف نمی‌شود . پول در خرید سلاح‌های پیشرفته ، خدمات بهداشتی و درمانی به تروریستها، تعمیر و نگهداری خانه‌های امن ، نگهداری قلمروی خلافت ، هزینه آب و برق ، و در نهایت ، تعمیر و نگهداری زیرساخت‌های جاده‌ای هزینه می‌شود .


با توجه به قدرت مالی داعش ، مبارزه علیه آن در وهله اول ، با اتخاذ اقدامات لازم برای محدود کردن جریان پول به داعش مطرح می‌شود . 

کارشناسان آمریکایی معتقدند که در کنار حملات هوایی در حوزه‌های نفتی ، شرکت‌های تولید نفت و مسیرهای قاچاق نفت ، لازم است ، از وزارت خزانه‌داری آمریکا برای عضویت در فعالیت‌های ضد تروریستی دعوت شود ، به طوری که این نهاد می‌تواند مسئول کنترل بر منابع تامین مالی داعش باشد . 

به طور خاص ، این نهاد می‌تواند به لحاظ بانکی و مالی ، قاچاقچیان و خریداران نفت داعش را مورد پیگرد و تحریم قرار دهد و از این طریق داعش از نظام مالی بین‌المللی منزوی سازد (متعاقبا باج‌گیری و جابجایی حساب گروه داعش نیز با مشکل مواجه می‌شود) . 

اجرایی سازی این اقدامات سخت نمی‌باشند ، اما تا زمانی که یک نظم حقوقی در عراق و سوریه به رسمیت شناخته نشود ، هیچ گونه اثر مثبتی نخواهد داشت . اما با عدم اتخاذ راهکارهای مالی مناسب برای منزوی کردن اقتصادی داعش ، این گروه تروریستی به ادامه فعالیت‌های خرابکارانه خود ادامه خواهد داد .آخرین مطالب
آرشیو مطالب