تبلیغات
« ستاد سراوان » - امام جمعه شهرستان سراوان/ پیام راهپیمایی 22 بهمن: وحدت، استقامت براصول و آرمانها و ایستادگی بر استکبار ستیزی


با صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه  17/11/93 برگزار گردید.


در خطبه اول نماز جمعه، خطیب جمعه شهرستان سراوان تمامی نمازگزاران را به تقوای الهی دعوت کردند. و ایشان در ادامه به روایتی از پیامبر(ص) از آرزو جبرئیل امین نقل کردند، که آن حضرت فرمود: ای علی، جبرئیل به من گفت: آرزو داشتم بخاطر انجام هفت کار از جنس بشر باشم تا بتوانم آنها را انجام دهم .1-در نماز جماعت شرکت کردن 2-اصلاح وآشتی برقرار کردن بین دو نفر که با هم قهر هستند 3- محبت و نوازش نمودن نسبت به یتیمان 4- همنشینی با علما 5- عیادت مریض نمودن 6- تشییع جنازه کردن 7- در مراسم حج به حاجیان در مکه آب دادن. بعد پیامبر اکرم (ص) به علی (ع) می فرماید: یا علی در انجام این امور جدی و کوشا باش. خطیب جمعه در ادامه سخنان خود در باره فلسفه نمازروایتی نقل کردند،  ازمحمد بن سنان که از امام هشتم(ع) علت نماز پرسید ، فرمودند: بدرستی که (فلسفه و علت نماز) عبادتی است از اقرا و اعتراف نمازگزار به ربوبیت خداوند متعال و شریک و مانند قرارندادن برای او و ایستادن در مقابل خداوند از روی ذلت و نهایت تواضع و طلب آمرزش کردن از گناهان گذشته  نهادن صورت بر روی زمین در هر روز به جهت بزرگی وعظمت خدا. دیگر اینکه نماز باعث تداوم یاد خداست در شبانه روز، تا اینکه بنده هیچگاه خالق ومدبرخوش را فراموش نکند  این یاد خدا و ایستادن عاجزانه در برابر او موجب ترک معصیت و مانع از هر گونه فساد می گردد. درادامه خطبه حضرت زهرا (س) در مسجد مدینه بیان فرمودند:

فَجَعَلَ اللهُ الایمانَ تَطهیراً لَکُم مِنَ الشِّرکِ وَ الصَّلوةَ تَنزیهاً لَکُم عَنِ الکِبِر وَ الزَّکاةَ تَزکیَةً لِلنَّفسِ وَ نَماءً فِی الرِّزقِ و الصِّیامَ تَثبیتاً لِلاِخلاصِ وَ الحَجَّ تَشییداً للدّینِ و العَدلَ تَنسیقاً لِلقُلوبِ وَ طَاعَتَنا نِظاماً لِلمِلّةِ وَ اِمامَتَنا اَماناً لِلفُرقَةِ وَ الجَهادَ عِزَّاً لِلاسلامِ وَ الصَّبرَ مَعُونَةً عَلی استیجابِ الأجرِ(2)  الاَمرَ بِالمَعرُوفِ مَصلَحَةً لِلعامَّةِ وَ بِرَّ الوالِدَینِ وَقایَةً مِنَ السَّخَطِ، وَصِلَةَ الأرحامِ مَنسَأةً فِی العُمرِ وَ مُنماةً لِلعَدَدِ وَ القِصاصَ حِقناً لِلدَّماءِ و الوَفاءِ بالنَّذرِ تَعریضاً لِلمَغفِرَةِ وَ تَوفِیَةَ المکائیلِ و المَوازینِ تَغییراً لِلبَخسِ و النَّهیَ عَن شُربِ الخَمرِ تَنزیَهاً عَنِ الرِّجسِ وَ اجتنابَ القَذفِ حِجاباً عَنِ اللَّعنَةَ وَ تَرَکَ السِّرقَةِ أیجاباً لِلعِفَّةِ وَ حَرَّمَ اللهُ الشِّرکَ اِخلاصاً لَهُ بِالرُّبوبیِّةِ فَاتَقُواللهَ حَقَّ تُقاتِهِ وَ لا تَمُوتُنَّ اِلّا وَ انتُم مُسلُمُونَ (3) وَ اَطیعُوا اللهَ فیماَ اَمَرَکُم بِهِ وَ نَهاکُم عَنهُ فَانَّهُ «إِنَّما یَخشَی اللهَ مِن عِبادِهِ العُلَمَاء؛ (4)
سپس ایمان را برای پاک کردن شما از شرک قرار داد و نماز را برای شما از تکبّر، زکات را برای پاک کردن جان و فراوانی روزی و روزه را برای تحقّق اخلاص، حج را برای تقویت دین و عدل را برای استواری دل ها، اطاعت از اهل بیت را برای نظم یافتن ملّت اسلام، امامت ما را برای ایمن ماندن از تفرقه و جهاد را برای عزّت اسلام. صبر را برای به دست آوردن پاداش. امر به معروف را برای مصالح اجتماعی عموم مردم، نیکی به پدر و مادر را برای دوری از عذاب الهی و صله ی ارحام را برای فزونی خویشاوند، قصاص را برای حفظ خون انسان ها و وفای به نذر را برای آمرزش الهی، رعایت کیل و وزن در معاملات را برای درمان کم فروشی، نهی از شراب خواری را برای پاکیزه ماندن از پلیدی ها، دوری از تهمت ناموسی را برای محفوظ ماندن از لعنت الهی، ترک دزدی را برای تحقّق عفّت و پاکدامنی و حرمت شرک را برای اخلاص در توحید و بندگی قرار داد. پس، از خدا آن گونه که شایسته است، بترسید و از دنیا نروید مگر آنکه مسلمان باشید.
خدا را در آنچه امر یا نهی کرده، اطاعت نمایید که همانا فقط دانشمندان از خدا می ترسند.»

وهمچنین سخنان امام علی (ع) ازکتاب  نهج البلاغه در باره فلسفه نمازنقل کردند: نماز را به پا دارید و محافظت آن برعهد گیرید. و بسیار نماز بخوانید و به وسیله آن به خدا تقرب جویید، زیرا نماز به عنوان فریضه واجب در اوقات مختلف شبانه روز بر مومنان مقررشده است.

خطیب نماز جمعه در باره موضوع فضیلت و اهمیت نماز روایتی نقل کردند ازامام صادق (ع) از پیامبراکرم (ص) نقل می کند نماز نسبت به ایمان مانند عمود خیمه است نسبت به خیمه همانطوری که اگرخیمه بر پا باشد طنابها ومیخهای خیمه فایده دارد. ولی اگر عمود خیمه شکسته شود آنها هیچ نفعی نخواهد داشت و با وجود نماز سایر اعمال به جا و با قبولی آن سایر اعمال نیز قبول خواهد شد.

در خطبه دوم نماز جمعه، خطیب نمازجمعه به بیان وقایع مهمی از جمله یکشنبه 19 بهمن : روز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران -اعلام همبستگی همافران با انقلاب اسلامی ودیدار انان با حضرت امام خمینی(ره)، دوشنبه 20 بهمن آغاز عملیات بزرگ والفجر 8شهر فاو1364 با رمز یا زهرا(س) وعبور از اروند رود- اسارت 3000 و کشته و زخمی شدن 50000نفر- آزادسازی 800 کیلومتر تصرف شهر و تاسیسات نفتی فاو و انهدام و غنیمت صدها دستگاه تانک و نفربر و سقوط چندین هواپیما و هلیکوپتر. وتغییر معادلات نظامیو سیاسی منطقه. سه شنبه 21 بهمن : شکسته شدن حکومت نظامی به فرمان امام خمینی(ره) توسط مردم(1357 ه ش) چهارشنبه 22بهمن: پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سقوط نطام شاهنشاهی (1357 ه ش).

خطیب نماز جمعه در ادامه بیان کردند که در منشأ پیروزی ملت مسلمان ایران : دو چیز مؤثر بود

1-الهی بودن مقصدو اسلامی خواهی همگانی شعار هایشان ، فریادهایشان شعارهای اسلامی بود( فریاد الله اکبر)

2-وحدت همه قشرها: امام می فرمود: قلب همه شما برای یک چیز بتپد که آن اسلام است. اگر این طور شد خداوند شما را تأیید می کند

خطیب نماز جمعه پیام راهپیمایی 22 بهمن را وحدت، استقامت براصول و آرمانها و ایستادگی بر استکبار ستیزی بیان کردند. و در ادامه به تأثیرات انقلاب بر کشور به شرح زیر پرداختند

1-محور قرار گرقتن اسلام در اداره کشور 2- استقلال کامل سیاسی 3- حکومت مردم سالاری دینی 4- خود باوری علمی واعتماد به نفس ملی 5- عزت و عظمت ملت و رهایی از حقارت 6- مقابله با فرهنگ بیگانه و تقلیدی

ودر پایان خطبه دوم از عملیات شب گذشته توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) از اداره اطلاعات و همچنین ازدیگر نیروهای امنیتی که همکاری کردند تشکر کردند. وهمچنین بیان نمودند که این اقدامات می بایست انجام می شد تا معاندین وتروریستهای از خدا بی خبر بدانند که ایران اسلامی جای جولان آنها نیست و بالاخره در دام عدالت گرفتار می شوند. عزیزان ما موفق شدند حداقل سه نفر از اعضلی گروهک ترورستی را به همراه مقدار زیادی مواد منفجره وسلاح و مهمات کشف و دستگیر نمایند. حال در کنار ایت موضوع سوالاتی پیش می آید. که اگر مرز کنترل می شود این مواد منفجره که یک شهر را خراب می کند از کجا آمده است؟ آیا وقت ان نرسیده که از این موقع به بعد مرز را با جدییت هر چه تمام تر کنترل واز تردد غیر مجاز با قاطعیت جلوگیری کرد.

1-مسأله دیگر این است که مسؤلین نظام همواره طوری خدمت کنند که دشمن تراشی برای نظام ایجاد نشود. و هر کسی نقد و انتقادی دارد از راههای معقول و منطقی را دنبال کنند و مردم نیز وقتی حکومت قوانینی را وضع کرده است باید پایبندی را به مقررات اظهار نموده و عمل به قوانین نمایند. هر کسی نمی تواند هر چه را که دوست می خواهد در جامعه پیاده نماید، که در این صورت سنگ بر روی سنگ بند نمی شود.

2- مسأله دیگر این که بر ائمه محترم جمعه اهل سنت و علمأ وحوزه های علمیه ای که در آن محدوده شان این عملیات صورت گرفت لازم است که با جدیت اقدامات تروریستی اشرار منطقه را محکوم و جوانان را از این شرارتها جداٌ بر حذر نمایند.

و بر دستگاههای قضایی و نیروهای امنیتی واجب است که زنان و مردانی که در آن محدوده بوده و از اشرار خبر داشتند و اطلاع رسانی نکرده تا جان بسیاری از مردم در خطر قرار گیرد. باید دستگیر وبا جدیت بر خورد شود تا درسی برای دیگران باشد.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب