تبلیغات
« ستاد سراوان » - قرآن، قلب های زنگار گرفته را جلا می دهد.

با صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا دهقان امام شهرستان سراوان در مورخه1/12/93 جمعه برگزار گردید

در خطبه اول نماز جمعه، خطیب جمعه شهرستان سراوان در ابتدای خطبه تمامی برادران و خواهران و نمازگزاران گرامی  را توصیه به رعایت تقوای الهی ، کسب تقوای الهی ، پرهیزکاری وفاصله از گرفتن از گناهان و آلودگی ها کردند. و ایشان اذعان داشتند که تقوا زمینه نجات انسان از آلودگی ها را فراهم می کند و انسان در سایه کسب تقوای الهی به سعادت دائمی نائل میشود. در ادامه به بیان ایات اخر سوره حشر با مضامین زیر فرمودند:

((لَوْ أَنزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَّرَأَیْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْیَةِ اللَّهِ وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ َتَفَكَّرُونَ (21)

 هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِیمُ (22) هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ

الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یُشْرِكُونَ (23) هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى

یُسَبِّحُ لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ (24) ))

21 - اگر این قرآن را بر كوهى نازل مى كردیم مى دیدى كه در برابر آن خشوع مى كند و از خوف خدا مى شكافد! و اینها مثالهائى است كه براى مردم مى زنیم تا در آن بیندیشند.
22 - او خدائى است كه معبودى جز او نیست ، از پنهان و آشكار آگاه است ، و او رحمان و رحیم است .
23 - او خدائى است كه معبودى جز او نیست ، حاكم و مالك اصلى او است ، از هر عیب منزه است ، به كسى ستم نمى كند، به مؤ منان امنیت مى بخشد، و مراقب همه چیز است ، او قدرتمندى است شكست ناپذیر كه با اراده نافذ خود هر امرى را اصلاح مى كند، او شایسته بزرگى است . خداوند منزه است از آنچه شریك براى او قرار مى دهند.
24 - او خداوندى است خالق ، و آفریننده اى بى سابقه ، و صورتگرى است (بى نظیر) براى او نامه اى نیك است ، و آنچه در آسمانها و زمین است تسبیح او مى گویند، و او عزیز و حكیم است .

خداوند در این آیات اهتمام ورزیدن به این آیات و کتاب آسمانی که قانون اساسی ما انسان هاست ، اهتمام بورزیدن به قرآن چرا که  با عظمت و تآثیر گذاراست قرآن درس چگونه زیستن را به ما می دهد با خواندن قرآن معرفت وشناخت ما نسبت به جهان اطراف خود و عالم هستی بیشتر خواهد شد. خداوند در قرآن کریم می فرماید: اگر  قرآن بر کوه ها نازل می گردد،  کوه ها  در برابر عظمت قرآن آنها خاشع و خاضع می گردیدند. خطیب جمعه در ادامه فرمودند اما گروهی از انسانها وقتی این ایات قرآن به آنها می رسد آنقدر قساوتمند و سخت دل هستند که هیچ تآثیری  و نفوذی در قلب شان نمی گذارد زیرا آنها در مسیر گناه و فاصله گرفتن از خدا در حرکت هستند. قرآن نقش فراوانی در زندگی ما دارد ، آن کسانی که توجه خودشان را به قرآن معطوف کرده اند مطمئن باشند قرآن آنها را به استوار ترین راهها هدایت می کند و عاقبت بخیر می شوند. خداوند در سوره فرقان می فرماید :با کمک قرآن می توانید حق را از باطل تشخیص دهید.در این دنیای که پر از شبهات و اختلاف نظر ها واز این قبیل مسائل است تنها چیزی که می تواند به انسان کمک کند تا حق را از باطل تشخیص دهدقرآن است.امام علی (ع ) می فرمایند: هر کس قرآن را به پیش روی خود قرار دهد رهبر و پیشوای او بهشت خواهد بود و هر کسی که آن را پشت سر خود قرار دهد بداند که قرآن طرد کننده او و سوق دهنده او به سوی آتش دوزخ خواهد بود. تلاوت قرآن کریم مایه خرمی دلها میشود و یگانه عامل توانگری انسانهاست.

تلاش و توطئه های شیطانی جنی و انسانی باعث شده مردم از قرآن فاصله بگیرندو در دام توطئه های شطانی گرفتار شوند. قرآن کریم مایه زدودن زنگار قلب هاست . پیامبر (ص) می فرمایند: قلب های شما مانند آهن زنگار می گیرد پرسیدند وسیله زدودن این زنگار چیست فرمودند تلاوت قرآن. تلاوت قرآن باعث نورانی شدن خانه ها می شود ومایه برکت رزق و روزی  فراوان در زندگی می شود . و همچنین پیابر عظیم الشآن اسلام می فرمایند:اگر می خواهید با خدا صحبت کنید قرآن بخوانید.قرآن تآثیر گذار است اگر ما عشق به تلاوت و در آیات داشته باشیم. در این رابطه امام علی (ع ) می فرمایند : قرآن مایه باروری ایمان وتقوا است. آیات آخر سوره حشر که صفات الهی و اسماء الهی در آن نهفته است به تلاوت آنها خیلی سفارش شده است.در این مورد روایتی از پیامبر نقل شده است که آن حضرت می فرمایند: آن کسی که ایات آخر سوره حشر را هر شب قرائت کند اگر آن شب از دنیا برودهمانند یک شهید از دنیا رفته است و گناهان گذشته  و اینده کسانی که این ایات را تلاوت می کنند آمورزیده خواهد شد. این سوره موجبات شناخت انسان را نسبت به خداوند فراهم می کندودر آن تسبح الهی و اسماء الهی نهفته است که تلاوت آن ثواب وپاداش دنیوی واخروی زیاد بهمراه دارد.

خطبه دوم

در خطبه دوم نماز جمعه، خطیب نمازجمعه به بیان وقایع مهمی هفته آینده  پرداختند از جمله انتشار حکم حرام شمردن استعمال تنباکو توسط آیت الله شیرازی مرجع عالی قدر آن زمان .  وهمچنین در چنین روزی در سال 1364 رژیم بعثی عراق هواپیما مسافربری که حامل نماینده امام در سپاه مرحوم شهید حجت السلام والمسلمین شیخ فضل الله محلاتی به اتفاق 40 تن از روحانیون و فرماندهان بودند با موشک بمباران کرد،  بر همین اساس به مناسبت شهادت شان امروز را روز روحانیت و دفاع مقدس نامیده اند . در ادامه فرمودند که روحانیون در جهت مبارزه با ظلم و ستم ودر شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسیار موثری داشته اند. اگر به تناسب جمعیت قشری در نظر بگیریم با تعداد روحانی که در کشور وجود دارند در دفاع مقدس بیش از  4360شهید و300 آزاده تقدیم نظام کرده اند که از تمام اقشار جامعه آمار بالاتری دارند. روز سه شنبه سال روز ولادت حضرت زینب می باشد که الگوی بسیار موثر ومناسب همچون مادرشان فاطمه زهرا(س)  برای بانوان مسلمان می باشد. خطیب جمعه در باره شخصیت حضرت زینب(س) چنین فرمودند: ایشان شخصیتی بودند که اهل عبادت و زهد وتقوا ودر میدان مبارزه  با دشمنان ومعاندین اهل شجاعت و سخنوری وایستادگی در برابر ظلم هستند، وحضور شان در صحرای کربلا بسیار تآثیر گذار بود تا جای که در دوران اسارت توانستند پیام آور اهداف عظیم قیام عاشورا باشند. و با این وجود امر پرستاری حضرت امام سجاد (ع) را نیز بر عهده داشتند، به همین مناسبت این روز را روز پرستار نامیدند . در ادامه در همین رابطه روایتی از پیامبر نقل کردند که آن حضرت می فرماید: اگر کسی امر پرستاری یک بیمار را یک شب بر عهده بگیرد خداوند آن را در روز قیامت با حضرت ابراهیم خلیل الله محشور خواهد کرد.ودر جای دیگر می فرماید: اگر کسی غذای مریضی را به او بخوراند خداوند در عوض به او میوه های بهشتی اعطا خواهد کرد. وهمچنین در هفته ای که گذشت روزچهارشنبه سال روز قیام مردم تبریز به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای قم می باشدهرساله مردم  به دیدار رهبر می روند و امسال در این دیدار مقام معظم رهبری سخنان مهمی ایراد کردند هم در بحث مذاکرات هسته ای و هم در بحث اقتصادی و اقتصاد مقاومتی، تلاش بر اقتصاد مقاومتی تا بتوانیم این تحریم ها را از طریق خود کفایی از سر راه ملت برداریم. وهمچنین  فرمودند که نباید دل به نتیجه مذاکرات هسته ای ببندیم چرا که دشمنان اسلام به خاطر دشمنی که با اصل نظام دارند به هیچ عنوان دست از تحریم ایران بر نمی دارند. مردم ، ملت ومسئولین باید هوشیار باشند وبا اتحاد و ایستادگی وتلاش با همکاری و کار آفرینی در جهت پیشرف ایران و انقلاب اسلامی با استفاده از اقتصاد مقاومتی گام های موثری بر دارند.  در رابطه با مسائل منطقه ای که وجود دارد بحث گروهک های تکفیری از جمله داعش ، که به جان مسلمانان و تمام انسانها افتاده به تازه گی چوت توفیقاتشان در روسیه وعراق  روز به روز کمتر و به انزوا کشیده شده اند در لیبی نفوذ کرده اند و چندین شهر لیبی را تصرف کرده جنایت های بسیاری از جمله قتل عام مسیحیان سوری می باشد، که این حرکت را خطیب نمازجمعه محکم کردند و از مردم خواستند که هوشیار باشند و بدانند توطئه کلان وسیاست استکبار جهانی بر این است که به دلیل افزایش جامعه جهانی وبرای کاهش جمعیت این توطئه ها ی چون داعش و بیماری هایی چون ابولارا در جهان بوجود می آورد .آخرین مطالب
آرشیو مطالب