تبلیغات
« ستاد سراوان » - خطبه های نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان

 

با سلام و صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 1394/1/28 برگزار گردید.

در ابتدای خطبه اول نماز جمعه، حجت الاسلام و المسلمین دهقان تمامی نمازگزاران را به کسب تقوای الهی و پرهیزکاری دعوت کردند؛ و فرمودند که تقوا موجب حفظ اعضا و جوارح  از آلودگی ها و گناهان می شود وایشان سفارش کردند مردم را به تقوای الهی و فرمودند اگر ما همواره خودمان را در محضر الهی احساس کنیم ولذا وقتی که در محضر الهی باشیم سعی می کنیم معصیت و خطایی مرتکب نشویم و با رویاروی به این خصیصه مهم تقوا، وارد یک دژ مستحکمی خواهیم شد که ما را از گزند آفات و بلایای شیطانی می تواند حفظ کند.

خطیب جمعه موضوع خطبه اول را اعمالی که اجر و پاداش این اعمال معادل با حج یا بالاتر از ثواب حج می باشد. یکی از دستورات بزرگ اسلام پایبندی به تمام احکام اسلام است. خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم سوره بقره آیه 85 می فرماید:

أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْکِتابِ وَ تَکْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ یَفْعَلُ ذلِکَ مِنْکُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یُرَدُّونَ إِلی‏ أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

 آیا به بخشى از کتاب  ایمان مى آورید و اسیران همکیش خود را با دادن فدیه آزاد مى کنید، ولى بخشى دیگر را انکار مى کنید و گروهى از خودتان را از دیارشان بیرون مى رانید ؟ کیفر کسانى از شما که چنین کنند چیزى جز خوارى در زندگى دنیا نخواهد بود، و روز قیامت به سوى سخت ترین عذاب بازگردانده مى شوند، و خدا از آنچه مى کنید بى خبر نیست

پس ما مکلفیم به پایبندی به تمام دستورات الهی، اقامه نماز اهتمام ورزید به نماز شب، انجام روزه، بجای آوردن حج ، مشهد رفتن وکربلا رفتن این مباحث پاداش وثواب دارد. اما صرفا به این مسائل توجه کردن کافی نیست، بلکه در کنار ارتباط با خدا، ارتباط با خلق خدا هم از سفارشات بسیارمهم واکید اسلام است.

انسان اگر می خواهد بسوی صعود و پیشرفت معنوی حرکت کند در واقع به دو بال پرواز نیاز داردیکی بال رابطه با خداوندو بال دوم رابطه با مردم است. اگر فقط رابطه با یکی از اینها را داشته باشد مانند مرغ یک بال است که قادر به پرواز نخواهد بود. لذا در این عالم یک سری اعمال ورفتارهای هست که پاداش آن به اندازه از رفتن به خانه خدا  می باشد. اگر امروزه می بینیم که متاسفانه رژیم آل صعودنسبت به این خانه الهی که متعلق به تمام مسلمین و بندگان خداوند است. بر ملتی بی حرمتی واحانت می کند وبه منظور حفظ عزت و عظمت و شخصیت حرمت انسانها در ایران اسلامی این مسئله تعلیق می شود. مردم ما بدانند اعمال ارزشمند فراوانی است که از جانب خدا و رسول خدا به ما سفارش شده است که انجام این اعمال فضیلتش کم از ثواب خانه خدا نیست. که این اعمال به شرح زیر است:

1-   خدمت رساندن به خلق خداوند

مرحوم کلینی(ره)  در کتاب  اصول کافی روایتی  از امام صادق (ع)نقل می کند که حضرت می فرماید: هر کس خانه خدا را طواف کند خداوند عزوجل شش هزار حسنه بر او می نویسد و شش هزار گناه او را می آمورزد و شش هزار درجه به او عطا میکند و شش هزار حاجت از او برآورده می سازد. اما با این میزان فضایلی که طواف خانه خدا دارد امام صادق می فرماید: اما گره گشایی از کار یک مومن ده برابر طواف خانه خدا فضیلت دارد. در یک روایتی دیگر می فرمایند: برآوردن حاجت یک مومن برتر است از هزار حج مقبول با همه آدابش می باشد. خطیب جمعه در ادامه می فرماید مردم را توصیه کردند که به برادران و خواهران دینی خود احترام بگذاریم وبه یکدیگر کمک کرده و گره گشای از کار یک دیگر داشته باشند. یکی از مباحثی که مورد اختلاف می شود بی احترامی نسبت به یکدیگر می باشد.زبان رکیک وزشت ا نسان را به جایگاه پستی می رساند و حتی از صف مسلمانان جدا می کند . دفاع از دیگران از اقسام خدمت به خلق خدا ست ، اگر در حق مؤمنی غیبت و تهمت بشود بر ما واجب است که جلوی این رفتار ها را از جهت امر به معروف ونهی منکر بگیریم.

2 - زیارت قبور ائمه اطهار (ع)

 در روایات خیلی به آن سفارش شده است که افراد به زیارت قبور ائمه عصمت و طهارت بروند بخصوص در رابطه با سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و زیارت قبر ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) خیلی روایات امده است که پاداش فراوانی دارد که معادل با هفتاد حج ، 100 حج و در بعضی روایات 1000 حج می باشد.و این سفارش ها از امامان می طلبد مسلمانان نسبت به این مسئله توجه داشته باشند اگر این مباحث مطرح است به خاطر این است که کسانی که به زیارت خانه خدا مشرف می شوند ختم این مناسک و اعمالشان به هدایت و حمایت وتبعیت از امام ولایت باشد و برای این است که معصومین در واقع بعد از رحلت پیامبر مکرم اسلام باب الله هستند و  این معصومین که حجت های خدا و واسطه بین خدا و خلق خدا در زمین هستند از جهت توجه به اینها و تبعیت از اینها از یک چنین پاداش و ثوابهایی برخوردار شویم.

 3- کمک به خانواده­ی حاجی

 کسی که بعد از رفتن حاجی به حج یا عمره، به جای او کارهای خانه­اش را سر و سامان دهد، مثل اجر حاجی را خواهد داشت. رسول خدا(ص) در یکی از خطبه­هایش ضمن بر شمردن اجر و مزد حجاج خانه­ی خدا فرمود:

 هر که حاجی یا عمره­گزاری را بعد از [رفتن] او، به خوبی در اهل [و خانواده­اش] جانشینی کند، مثل اجر کامل حاجی را دارد بدون این که از اجر حاجی چیزی کم شود.

طبیعی است که خانواده­ی بسیاری از حاجیان پس از رفتن آن­ها، در انجام کارهای بیرون از منزل و بروز مشکلاتی چون مریضی و.... در تنگنا قرار می­گیرند. اهمیت رسیدگی به وضع آن­ها با ثوابی که برای این کار بیان شده است نمودار می­شود.

4-  ملاقات با حاجی

 یکی از اعمال پسندیده و آداب اسلامی، رفتن به زیارت کسی است که از زیارت یکی از مشاهد مشرفه یا خانه­ی خدا برگشته است. امام صادق(ع) درباره­ی اهمیت ملاقات با حاجی تازه از حج برگشته، فرمود:

کسی که با حاجی ملاقات کند و با او دست دهد مثل کسی است که دست به حجر الاسود مالیده است.

5-  سرپرستی یک خانواد­ه­ی مسلمان

 رسیدگی به حال مستمندان و بیچارگان در جامعه­ی اسلامی، از وظایف مسلمانان است. چیزی که متأسفانه بسیاری از مردم آن را فراموش کرده­اند و در حالی که همسایگان­شان از شدت فقر و بدبختی، آرزوی اندک غذایی برای خوردن و لباسی برای پوشیدن دارند، اسراف می­کنند و زندگی­های اشرافی برای خود تدارک می­بینند.

تأسف­بارتر این که بعضی پس از به دست آوردن ثروتی قابل توجه، به سفرهای متعدد و پرخرج زیارتی می­روند و پول­های فراوان برای کسب آوازه و شهرت خرج می­کنند در حالی که در میان بستگان و یا همسایگان آن­ها دخترانی به خاطر زندگی نامناسب اقتصادی پدر و مادر و پسرانی به واسطه­ی مشکلات مادی، ازدواج نمی­کنند و در سایه­ی شوم این فقر و ناداری، مشکلات و مفاسد اجتماعی رخ می­نماید. این در حالی است که از دیدگاه امامان(ع) شیعه، سرپرستی یک خانواده­ی مسلمان پاداشی چندین برابر نسبت به حج خانه­ی خدا دارد. البته این به معنای عدم وجوب حج یا عدم فضیلت آن نیست بلکه به معنای لزوم اهتمام به رفع مشکلات مسلمانان است و یقینا پاداش آن از حج مستحبی بیشتر خواهد بود.

6- رفع نیاز مؤمن

 امام صادق(ع) فرمود: هر که این خانه (کعبه) را یک بار طواف کند خداوند برای او هزار حسنه می­نویسد و هزار سیئه از او محو می­کند و هزار درجه برایش بالا می­برد و هزار درخت برای او در بهشت می­کارد و ثواب آزاد کردن هزار بنده برایش می­نویسد. تا به ملتزم می­رسد، هشت در بهشت را برای او می­گشاید

و نیز پیامبر اکرم(ص) فرمود: «اگر برادر مؤمنم را بر حاجتش کمک کنم برایم محبوب­تر است از روزه­ی یک ماه و اعتکاف در مسجد الحرام.»

با این همه تأکید بر برآوردن نیازهای مؤمنان، آیا شایسته است کسانی که بارها به حج مشرف شده­اند، در عین داشتن مسئولیت­های اجتماعی و ارباب­رجوع فراوانی که هر روزه به آن­ها نیازمندند و بدون وجود آن­ها با مشکلات متعدد مواجه می­شوند، باز هم به حج استحبابی مشرف شوند و عده­ای را مضطر و درمانده نگه دارند؟

7- نماز جمعه

 امام صادق(ع) نقل می­کند که: «مردی بیابان­گرد نزد رسول خدا(ص) آمد که به او «قلیب» می­گفتند. گفت: "ای رسول خدا! من چندین و چند مرتبه آماده­ی حج شدم ولی برایم مقدر نشد."

پیامبر اکرم فرمود: "ای قلیب بر تو باد به نماز جمعه که حج فقیران است."»

 8- نماز دهه­ی اول ذی حجه

 در این ده شب [دهه­ی اول ذی حجه] بین نماز مغرب و عشاء، دو رکعت نماز است بدین شرح که در هر رکعت بعد از قرائت سوره­ی حمد و اخلاص، این آیه خوانده شود تا با ثواب حاجیان شریک شود: و واعدنا موسی ثلاثین لیله و اتممناها بعشر فتم میقات ربه اربعین لیله و قال موسی لاخیه هارون اخلفنی فی قومی و اصلح و لاتتبع سبیل المفسدین.

 رحمت و بخشش خداوند نه تنها حاجی را فرا می­گیرد که برای اکرام بیشتر، شامل حال خانواده و خویشان و نزدیکان و هر که حاجی به او توجهی دارد نیز می­شود.

 هر چه عمل با نیت خالص­تر انجام شود ارزشمندتر است. از این جا می­توان به اختلاف ثواب­هایی که برای کارهای مختلف عبادی در روایات ذکر شده است پی برد.

9- شوهرداری کردن

 زنان مسلمان که بتوانند یک محل امن برای همسران و فرزندان خود بوجود بیاورند ثواب آن معادل ثواب حجاج به آنها داده می شود.

10- ذکر الهی

  رسول گرامی اسلام به فاطمه زهرا(س) می فرماید: دخترم هر شب نخواب مگر اینکه چهار عمل را انجام داده باشی ، ختم قرآن انجام داده باشی ، پیامبران را شفیع خود قرار داده باشی ، مؤمنین را از خود راضی کرده باشی وحج عمره به جای آورده باشی . حضرت فاطمه تعجب کردند و فرمودند: چگونه قبل از این که بخواهم بخوابم این اعمال را انجام داده باشم پیامبر فرمودند:اینکه شما ذکرهای الهی الله اکبر، الحمدالله، سبحانه الله،لا اله الله همواره بجای آوری. مثل این است که حج الهی را بجا آورده باشی.

 این مباحث به این معنی نیست که به زیارت خانه خدا نرویم رفتن به حج و انجام اعمال حج متعلق به تمامی مسلمین است ولی ما نگران هستیم از این که بی حرمتی و احانت به زائران خانه خدا می کنند که یک چنین موجباتی را بوجود می آورند. ما با جدیت از مسئولین نظام خواستار پی گیری وایستادگی کنند تا آن جای که آن جانیان وخطاکاران به سزای عمل زشت خودشان برسند و متوجه شوند تا نسبت به میهمانان خانه خدا بی حرمتی نشود.

خطبه دوم

در خطبه دوم خطیب نماز جمعه ابتدا اشاره ای به سالروز شهادت امام هادی (ع) در مورخ 27 جمادی الثانی که در بعضی روایات دوم رجب یا سوم رجب را سالروز شهادت این امام بزرگوار می دانند را به نماز گذاران تسلیت عرض نمودند و در ادامه مختصری در باره زندگی و فضایل این امام بزرگوار مطالبی به شرح زیر بیان کردند:  امام هادی (علیه‌السلام) پیشوای دهم شیعیان است. نام آن بزرگوار، علی و معروف‌ترین القابش، نقی و هادی است. آن معصوم را با کنیه «ابوالحسن» می‌شناسند. پدر آن بزرگمرد، پیشوای نهم شیعیان، حضرت امام جواد (علیه‌السلام) و مادرش زنی با فضیلت و باتقوا، به نام «سمانه» بود. حضرت هادی (علیه‌السلام) در سال 220 هـ.ق، پس از شهادت پدر گرامیش، مقام امامت رسیدند.

عباسیان امامان را در منطقه‌ای نزدیک خود و زیرنظر خود محدود می‌کردند و اجازه نشر معارف اسلام را به ایشان نمی‌دادند. متوکل عباسی در سال 243 هـ.ق امام را  از مدینه به سامرا تبعید کرد. آن حضرت 42 سال در این جهان زیست و سرانجام در رجب سال 254 هجری قمری به دست معتز عباسی مسموم شد و به شهادت رسید. جاسوسان حکومت متوکل به او گزارش دادند که در خانه امام هادی علیه السلام کتاب‌ها و سلاح‌هایی است که شیعیانش در قم فرستاده‌اند و امام تصمیم دارد علیه دولت او قیام کند.متوکل گروهی از ماموران ترک را مأموریت داد که شبانه به خانه امام هجوم ببرند. مأموران به خانه امام هادی علیه السلام ریختند ولی چیزی در خانه نیافتند. امام هادی علیه السلام در حالی وارد مجلس متوکل شد که جام شراب در دست متوکل بود. چشم او که به امام هادی علیه السلام افتاد، امام را تعظیم کرد و در کنار خودش نشاند و جام شرابی را که به دست داشت به امام تعارف کرد. امام فرمود:سوگند به خدا هرگز گوشت و خونم با شراب آمیخته نشده و نخواهد شد. از من در گذر.متوکل که چنین دید، به امام هادی علیهالسلام گفت: پس برایم شعری بخوان .امام پاسخ داد: من کم شعر می خوانم . متوکل گفت: راهی نداری جز اینکه شعری بخوان. حضرت هادی علیه السلام اشعاری را با این مضمون بیان فرمودند :پادشاهان برفراز قله‌ی کوه‌ها عمر خویش را سپری کردند در حالی که نگهبانانی نیرومند از آنها حراست می‌کردند. اما قله‌های بلند سودی برای آنها نداشت و بعد از دورانی که با عزت سپری کردند، از دژها و قلعه‌های محکم خویش به پایین کشیده شدند، در گودال‌هایی (قبرها) جای داده شدند و چه بد مکانی است قبرهای آنان! پس از مرگ آنان، کسی رو به آنان فریاد برآورد که کجاست آن دستبندها و تاج‌ها و زیورآلات؟
کجاست چهره‌هایی که در ناز و نعمت بودند و در برابر آنان پرده‌های رنگارنگ آویخته می‌شد؟ در این هنگام قبر از طرف آنان با زبان گویا چنین گفت که کرم‌های زیر خاک بر آن چهره‌های نازپرورده راه می‌روند. زمان درازی آنان خوردند و نوشیدند و امروز خود خوراک و طعمه کرم‌ها هستند.اشعار امام هادی علیه السلام که به پایان رسید، صورت متوکل از اشک خیس شده بود، جام شرابش را به گوشه‌ای پرت کرده بود و باقی حاضران در مجلس نیز گریسته بودند

.در ادامه خطیب نماز جمعه به بیان آغاز ماه رجب از روز دوشنبه که یکم رجب سالروز ولات پنجمین اختر تابناک امامت و ولایت امام باقر و 5 رجب ولات امام باقر را به نماز گذاران تبریک وتهنیت عرض کردند . وبیان داشتند که بیشتر احکام فقهی و دینی ما از امام باقر و امام صادق(ع) می باشد .امام باقر(ع) می فرماید: این سخنان ما امامان معصوم موجب زنده گردیدن دلها و قلبها است و در جای دیگر می فرماید:  توصیه ما این است که هیچ کس از گناهان سالم نمی ماند مگر اینکه زبانش را حفظ کند. در فرمایشی در می فر ماید: اگر می خواهید این ولایت و امامت ما بر شما سودمند باشد این است که همواره عمل صالح انجام دهید و از گناهان پرهیز کنید. همچنین می فرماید :کسی که نسبت به خانواده اش نیکی کند بر عمرش افزوده می شود.

در ادامه خطیب نماز جمعه از فضایل ماه رجب به  شرح زیربیان نمودند:

 گرچه همه زمان ها مخلوق خداست لیكن برخى از آنها از شرافت و ویژگى خاصى برخوردار است. درست است كه همه ماه هاى سال، پرتوى از قدرت جهان آفرین است; امّا سه ماه رجب، شعبان و رمضان، داراى امتیاز و برجستگى ویژه اى هستند. در عصر جاهلیت، مردم ماه رجب را گرامى مى داشتند.

پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله)مى فرماید: رجب، «شهرالله الأصمّ» است; و بدان سبب آن را «اصمّ» نامیدند كه هیچ ماهى به پایه عظمت آن نمى رسد; بدانید كه رجب، ماه خدا شعبان، ماه من و رمضان، ماه امت من است پس هركس یك روز از رجب را روزه بدارد، مستحقّ رضوان الهى گردد و روزه اش غضب الهى را خاموش كند و خداوند درى از درهاى جهنّم را بر او ببندد. رجب، نام نهرى در بهشت است كه از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است; بنابراین هركس یك روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند از آن نهر به او خواهد نوشاند. اوّلین شب جمعه ماه رجب، داراى امتیازى بزرگ است. پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید; فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» مى نامند. چرا كه وقتى یك سوم از شب گذشت، هیچ فرشته اى نیست مگر اینكه در كنار كعبه مشرفه آید; آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان كند و فرماید: فرشتگانم! هرچه خواهید از من بخواهید. فرشتگان گویند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است كه روزه داران ماه رجب را بیامرزى; خداوند متعال فرماید: آمرزیدم.

روزشنبه 29 فروردین ماه به عنوان روز ارتش نام گذاری شده است و در ابتدای انقلاب اسلامی بعد از انکه همافران به خدمت امام رسیدند و ارتش هم کم کم ورود بیشتری به عرصه انقلاب پیدا کرد و حمایت و وفاداری خودش را نسبت به مردم انقلابی ایران و رهبری کم کم ابراز کرد و در کنار انقلاب ایستاد همین امر موجب شد ضد انقلابیون و چپ گرایان مخالفتهای فراوان و تبلیغات مختلفی بر علیه ارتش انجام دهند مبنی بر این که ارتش جدای از مردم است. امام(ره) برای جلوگیری از این مباحث واین روز را به عنوان روز جمهوری اسلامی نام گذاری کردند. ارتش توانست در برابر  شهرها و مناطقی که داشتند منطقه را به هم می ریختند و ادعای خود مختاری می کردند چون ترکمن صحرا، کردستان و آذربایجان غربی  ورود پیدا کرد و جلوی آنهارا گرفت. اما متاسفانه دولت مردان آن زمان از جمله وزیر دفاع آن زمان  همراهی که باید با ارتش داشته باشد را نداشت وباعث شد که وضعی بوجود بیاید که سربازان پادگان را رها کنند و سلاح ها  در اختیار گروهک قرار بگیرد.

دوم اردیبهشت روزی است که بفرمان امام (ره) در سال 1358 سپاه پاستاران انقلاب اسلامی تأسیس شد.

در رابطه با حوادثی هم که اخیرا در جهان اسلام اتفاق افتاده است ، در رابطه با  مسئله تعلیق حج عمره توسط  نظام جمهوری اسلامی به خاطر احانتی که به دو زائر بیت الله الحرام از جوانان ایرانی انجام شده است، خطیب نماز جمعه بیان داشتند: امیدواریم که رژیم آل صعود هر چه زودتر این افراد را به سزای عملشان برساند و متعهد شوند بر اینکه نسبت به زائران بیت الله الحرام  به خصوص مردم شریف وبا عزت ایران نهایت احترام و تکریم را داشته باشند.

مسئله دیگر خطیب نماز جمعه در پایان خطبه دوم بیان داشتند در رابطه با کشور یمن که متأسفانه کشوری که خود را ام القری جهان اسلام می داند به کشور فقیر وضعیف یمن که هیچ گونه تحطی و تجاوزی به کشور عربستان هم نداشته است ، با مشارکت با کشورهایی که تحت تأثیر درهم ها و دلارهای عربستان قرار گرفته اند همراهی کردند و این جنگ را بوجود آورده اند. که موجب کشته و زخمی شدن هزاران در یمن وخرابی خانه ها و زیر ساخت های کشور شده است. سازمان ملل هم متأسفانه  به جای آنکه متجاوزگران را محکوم کند . مردم یمن که رنج فراوان از ناحیه حاکمان شان دیده اند و قیام کردند تا حاکمانی عادل برای کشور خودشان انتخاب کنند ، تحریم کرده است. اگر چه دیده بان حقوق بشر این تجاوز هوایی عربستان را محکوم کرده است. باز هم می طلبد که شورای امنیت سازمان ملل هر چه جدی تر ورود پیدا کند و جلوی این خون ریزی هارا بگیرد. بهترین راه همین راهی است که ایران اسلامی توصیه می کند مبنی بر گفتمان مردمی مبنی بر اینکه سر نوست ملت خودشان را خود مردم یمن تعیین کنند.آخرین مطالب
آرشیو مطالب