تبلیغات
« ستاد سراوان » - امام جمعه سراوان/مهم ترین بحث در مناسک حج تساوی مسلمانان است

حجة السلام  دهقان خطیب نماز جمعه مسجد جامع علی ابن ابیطالب(ع) شهرستان سراوان در خطبه اول نماز جمعه امروز19مهرماه خودش و تمامی مومنان نمازگزار را دعوت به کسب تقوای الهی کرد وگفت: مومنین نمازگزارسعی کنیم همانطور باشیم که خدا می خواهد.طهارت روح و روان داشته باشیم و اعضاء بدنمان را از هرگونه نا پاکی و پلیدی دور کنیم لذا تمامی بزرگان دین توصیه شان کسب تقوای الهی است اگر ما از بسیاری از محرمات دوری کنیم در واقع تقوا را رعایت کرده ایم.

خداوند درآیه28سوره حج می فرماید: تا در آنجا منافع (دنیوی و اخروی) بسیاربرای خود فراهم ببینید و نام خدا را در ایامی معین یادکنندکه ما آنهارا از حیوانات بهائم روزی دادیم تا از آن تناول کرده و فقیران بیچاره را نیز طعام دهند.

 

خطیب نماز جمعه سراوان گفت: یکی از فروع دین اسلام همین واجب الهی است و آن کسانیکه از یک تمکن مالی برخوردارهستنددر جهت انجام این فریضه ولو یک بار را باید انجام بدهند.

حاج اقای دهقان افزود: اینکه در قرآن تعبیر به ایام المعلومات می کنند در این باره نظرات مختلفی است از جمله مفسران می گویند منظور از ایام معلومات همین دهه اول ماه ذی الحجه، و در جای دیگر آمده است که منظورعید سعید قربان است.

حاج اقای دهقان اذعان کرد: در این آیه شریفه قرآن نکات ارزشمندی برای بهرمندی ما وجود دارد از جمله اینکه با اهتمام ورزیدن به این فریضه الهی از منافع این روزهای بزرگ بهره مند می شویم. در حج هم منافع مادی وجود دارد و هم معنوی. مسلمانان با اجتماع در ایام مناسک حج، علاوه براعتراف به یکتاپرستی و توحید کلمه یک نوع روح اتحاد و وحدت و انسجام در بین ملت های مسلمین به و جود می آورند.

مقام معظم رهبری در توصیه به کارگزاران حج توصیه میکنند که تا می توانید از این فرصت استفاده کنید و نشست های متعدد با علمای بلادهای مختلف داشته باشید هم بادیدگاه های همدیگرآشنا می شوید وهم یک تفاهم و محبت و انسجام بین کشورها به و جود می آید.

وی افزود: فلسفه اصلی حج روح و عبادت خدا، راز ونیاز در برابر آن بی نیازاست اگرکسانیکه برای انجام مناسک حج می روند هدفشان این باشد پاداششان جزبهشت نخواهدبود.در آنجا آنچه که مطرح است تساوی بین مسلمانان است عرب برعجم برتری ندارد مگر بواسطه تقوای آن ها.

 

خطبه دوم:

شنبه20مهرماه، روزبزرگداشت حافظ و همچنین روز ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی است.

امام جمعه گفت : یکی از راه هایی که باعث می شود که خسارت زلزله را کمترکنیم این است که بناهای خود را به طریق شیوه های درست مهندسی بسازیم و در این امر هم نظام و هم مردم نقش دارند.

شنبه روزبزرگداشت حافظ هم هست. حافظ به برکت پایبندی به قرآن و استفاده از منابع دینی اسلامی و سخنان معصومین بود که اکنون مطالبش در جامعه مورد استفاده قرار می گیرد.

یکشنبه7ذی الحجه شهادت امام محمد باقر(ع) است. کنیه امام ابوجعفر بود .مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبى ( ع )است . بنابراین نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع )و از سوى پدر به امام حسین ( ع ) میرسید .پدرش حضرت سیدالساجدین , امام زین العابدین , على بن الحسین ( ع ) است . در کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سیدالشهداء بود اما این کودک چهار سالش بیشتر نبود. دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال ۹۵ هجرى که سال درگذشت امام زین العابدین ( ع ) است آغاز شد و تا سال ۱۱۴ ه . یعنى مدت ۱۹ سال و چند ماه ادامه داشته است .

دوشنبه8ذی الحجه روز ترویه نامگذاری شده است که روزه گرفتن دراین روزدارای فضیلت بسیاری است .

سه شنبه روز عرفه است.این روز، روزبسیار با فضیلتی است که اگر حاجتی دارید با خداوند در میان بگذارید و همچنین زیارت امام حسین(ع) در این روز بسیار سفارش شده است.

 
طبقه بندی: عكس، 
آخرین مطالب
آرشیو مطالب