تبلیغات
« ستاد سراوان » - با تامین مایحتاج مردم از منابع استانی توسط استاندارمامثل یک امامزاده اورا تقدیس واحترام میکنیم

امام جمعه شهرستان سراوان: در ابتدای خطبه اول ،خودش و بعد تمامی مومنین نماز گزار را به کسب تقوای الهی دعوت کرد و گفت: سعادت را خداوند به پرهیزگاران وعده داده است آن کسانیکه خود را مهیا می کنند بر اینکه آنچه را او سفارش کرده است در آن جا حضور یابند و از آن استفاده ببرند. امام صادق(ع) می فرمایند: آن کسانیکه سعی می کنند اعضاء وجوارح خود را از آلودگی ها حفظ کنند این انسان ها به مقام قرب الهی می رسند و رستگار خواهند شد.

امام صادق(ع) فرمودند: آقا ترین مردم در این دنیا با سخاوت ترین مردم ودر آخرت پرهیزگاران هستند. کسانیکه در زندگی خودشان حلال و حرام را رعایت می کنند، روحیه خدا ترسی دارند و مطیع دستورات خدا و رسول خدا هستند. یک چنین کسانی در آخرت از رستگاران هستند.

وی افزود: در آیه 214سوره بقره آمده است که: موفقیت و پیروزی ها برای انسان بدون رنج و زحمت  به دست نمی آید.

آ گمان کردید داخل بهشت می شوید، بی آنکه حوادثی همچون حوادث گذشتگان به شما برسد؟! همان کسانیکه گرفتاریها و ناراحتیها به آنها رسید ، و آن چنان ناراحت شدند که پیامبر (ص)و افرادی که ایمان آورده بودند گفتند: «پس یاری خدا کی خواهد آمد؟!» ( در این هنگام ، تقاضای یاری از او کردند ، و به آنها گفته شد: ) آگاه باشید ، یاریِ خدا نزدیک است!در خصوص شان نزول این آیه دو نظر وجود دارد اول اینکه شان نزول این آیه در مورد جنگ احزاب است. و دوم اینکه منظور جنگ احد است.

اما از ایه 216تا208 این چنین استنباط میشود ،که ای اهل ایمان همگی شما تسلیم امر خداوند شوید و از گام های شیطانی تبعیت نکنید چرا که شیطان دشمن آشکار و مبین است.

آمده است که بعضی گمان می کنند صرف اینکه اظهار به ایمان کنند وارد بهشت می شوند در حالیکه رفتن به بهشت بدون سختی انتظاری نادرست است.

در آیه 214سوره بقره کلمه الْبَأْساءُ به منظور سختی هایی است که از خارج به انسان تحمیل می شود مثل جنگ و سرقت اموال

و کلمه الضَّرَّاءُ هم به معنی سختی است اما منظور سختی های درونی است مثل بیماری

این آیه شریفه یادآور این مسئله است که برای اهل ایمان نیز در گذشته هم یک چنین سختی های بیرونی و درونی پیش می آمد و خودشان را نمی باختند بلکه در مقابل ایستادگی می کردند و تلاش در دفع این ناملایمات می کردند و نتیجه آن ورود به بهشت است.

پیامبرگرامی اسلام فرمودند: بدانید همانا بهشت با سختی ها پیچیده شده است کما اینکه جهنم هم با شهوات و رفتن به سوی تمایلات نفسانی پیچیده شده است.

خطبه دوم:

حجت السلام دهقان در خطبه دوم اشاره ای  به نحوه شهادت امام سجاد(ع) داشتند و گفت: آنچه در حادثه کربلا بدان نیاز بود ، بهره برداری از این قیام و حماسه بی نظیر و نشر پیام شهادت امام حسین ( ع ) بود ، که حضرت سجاد ( ع ) در ضمن اسارت با عمه اش زینب ( ع ) آن را با شجاعت و شهامت و قدرت بی نظیر در جهان آن را فریاد کردند . واقعه کربلا با همه ابعاد عظیم و بی مانندش پر از شور حماسی و وفا و صفا و ایمان خالص در عصر روز عاشورا ظاهرا به پایان آمد ، اما مأموریت حضرت سجاد ( ع ) و زینب کبری ( س ) از آن زمان آغاز شد .

امام سجاد(ع) فرمودند: چهار خصلت است كه در هركس باشد، ایمانش كامل، گناهانش بخشوده خواهد بود، و در حالتی خداوند را ‏ملاقات می‌كند كه از او راضی و خوشنود است:

‏1 - تقوای الهی با كارهایی كه برای مردم به دوش می‌كشد.

‏2 - راست گوئی و صداقت با مردم.

‏3 - حیا و پاكدامنی نسبت به تمام زشتی‌های در پیشگاه خدا و مردم.

‏4 - خوش اخلاقی و خوش برخوردی با خانواده‌ی خود.‏

وی ضمن اشاره به مذاکرات ژنو اظهار داشت: در هفته گذشته اتفاقات خوب و خوشی در سطح کشور ما افتاد و آن موفقیت در مذاکرات ژنو بود. واگر نبود ایستادگی شما در برابر مشکلات و این روحیه بسیجی شما این موفقیت حاصل نمی شد. هر چند این مشکلات و تحریم ها بود که باعث شد بیداری اسلامی شکل بگیرد و در برابر رژیم صهیونیستی تمام قد بایستند. وامیدواریم با این مذاکرات شاهد دنیایی بدون جنگ باشیم.

امام جمعه شهرستان سراوان افزودند: در هفته گذشته شاهد تودیع و معارفه استاندار بودیم که از زحمات استاندارقبلی  نیز تشکر می کنیم.

استاندار منتخب مردم استان و مدیر توسعه کل استان  است ، در نتیجه باید از مدیرانی استفاده کند که دیدگاه توسعه ای داشته باشند . همچنین استاندار به عنوان هماهنگ کننده ، بایستی بین همه نیروها و دستگاههای اجرایی استان ، در جهت اعتلا وتوسعه استان در همه زمینه  های اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی وسیاسی ، هماهنگی های لازم ایجاد نماید تا در استان خود ، شاهد شکوفایی و توسعه همه جانبه باشیم .

اما در سخنان استاندار جدید هم یک سری نگرانی ها وجود داشت و هم امیدها.

استاندار گفت: ما باید تلاش کنیم منابع زیر زمینی و روزمینی را بهره برداری کنیم تا مایحتاج این استان از درآمدهای خودش تامین شود زیرا یکی از دلایل عقب ماندگی این استان همین است که نتوانسته از منابع سرشار خود به خوبی استفاده کند.در صورت انجام این کار ما مثل یک امامزاده اورا تقدیس و احترام میکنیم.

اما نگرانی ها این است که ما انتظار داریم حرمت افراد حفظ شود، اگر دولت گذشته کاستی هایی داشته این صحبت ها باتوجه به مشکلات زیاد ی که این استان دارد به اینجا بر نمی گردد.و امیدواریم که در جهت ایجاد و  وحدت و الفت هرچه بیشتر مردمان این استان تلاش شود.

وی در خاتمه اذعان کرد: استاندار باید به مفاهیم سرمایه اجتماعی آگاهی داشته باشد و استعداد های نهفته در استان را شناسایی و از توانمندی های آنها در جهت رشد و اعتلای فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی استان استفاده کافی ببرد.

 

 
طبقه بندی: ستادنمازجمعه، 
آخرین مطالب
آرشیو مطالب